AMOV PRZEDSTAWIA: NAJLEPSZE ADAPTACJE KOMIKSÓW Z CYKLU ASTERIX I OBELIX!

asterix

Przygody dzielnego Asterix’a i jego wiernego przyjaciela Obelix’a, autorstwa Rene Goscinny’ego (scenariusz) i Alberta Uderzo (rysunki), cieszą się niesłabnącą popularnością od wielu już dekad! Od najmłodszych lat byłem maniakiem powieści graficznych – jeszcze w stadium kokonu obcego pochłaniałem przygody szalonych galów na kartach komiksów (do dziś się nie doczekałem adaptacji ulubionych albumów, takich jak Asterix u Reszeherezady, czy Odyseja Asteriksa) i oglądając po 1000 razy te same animacje na VHSie. Nie mam jeszcze potomstwa i chwilowo brakuje mi sensownego alibi, aby beztrosko powrócić do przygód dzielnych wojów z jedynej galijskiej osady, która oparła się Cesarstwu Rzymskimu. Pod koniec zeszłego roku pojawiła się animacja Asterix i Obelix – Tajemnica magicznego wywaru (zabijcie – nie kupuję tej nowoczesnej warstwy graficznej), a pod koniec 2020 roku planowana jest kolejna aktorska produkcja pt. Asterix i Obelix w Chinach. Z tej okazji warto sobie przypomnieć najlepsze animowane i aktorskie ekranizacje przygód Asterixa i jego przyjaciół. Na Teutatesa – zapraszam! 

6c0bc5eb836b517d5af51d99034a.1000

Asterix i Obelix: Misja Kleopatra (Alain Chabat, 2002) 

Czy ten wybór potrzebuje uzasadnienia? Rewelacyjne kreacje aktorskie (Monica Bellucci jako Kleopatra – nie można było lepiej wybrać), doskonały humor i (chyba pierwszy raz w życiu to napiszę) świetny dubbing (ok, może drugi – był też Shrek). Asterix, Obelix i Panoramix wyruszają do Egiptu, by pomóc – pożal się Ozyrysie – Numernabisowi, niezdarnemu architektowi. Biedak ma zaledwie trzy miesiące na wybudowanie pałacu dla Kleopatry, która chce udowodnić Cezarowi, że jej naród nadal wiele potrafi. Film wielokrotnie wybiega poza wątki znane z komiksu, jednak zawiera wiele scen żywcem wyjętych z powieści graficznej. Ten humor pozostaje na długo, a ponadto realizacja w każdym calu 10 na 10!

a12

12 prac Asterixa (Rene Goscinny i Alberta Uderzo,  1976)

Tu mała ciekawostka – animacja była pierwszy dziełem, które nie zostało zekranizowane na podstawie komiksu (ten powstał – tyle, że znacznie później). Można na to przymknąć oko, ponieważ za animacją stali sami autorzy komiksu. Jest to pozycja o tyle interesująca, że przedstawia wersję alternatywną świata znanego z przygód galów. Pojawiają się tam duchy, bogowie i wiele fantastycznych elementów, których nie było nigdy wcześniej (poza magicznym napojem). Po kolejnej porażce Juliusz Cezar proponuje niezdobytej wiosce galów układ – jeśli wykonają 12 prac (na wzór tych, które wykonał mityczny Herakles) ten ukorzy się przed nimi i da im spokój. Asterix i Obelix ruszają w przedziwną, pełną absurdu i abstrakcji wyprawę.

wielka-bitwa-asteriksa

Wielka bitwa Asterix’a (Philippe Grimond, 1989) 

Czarne chmury nad ostatnią wolną osadą w Galii! Podczas potyczki z rzymianami, Obelix omyłkowo trafia Panoramiksa menhirem – ten kompletnie postradał rozum i ma problemy z pamięcią. Asterix i Obelix starają się uzdrowić druida, ponieważ tylko on zna recepturę magicznego napoju, dzięki któremu potrafią powstrzymać rzymską inwazję. Wiele elementów historii zostało później zaczerpniętych w pierwszy filmie aktorskim o przygodach galów (między innymi wątek z wróżbitą Gadulix’em, tu pod imieniem Prolix). Produkcja zasługuje na wyróżnienie również z uwagi na realizację, która to była krokiem milowym w stosunku do poprzednich produkcji.

asterix-et-obelix_width1024

Asterix i Obelix kontra Cezar (Claude Zidi, 1999)

Film pojawił się na ekranach 20 lat temu… kiedy to zleciało? Jako dzieciak byłem pełen obaw o to, czy wersja aktorska spełni moje oczekiwania. Z perspektywy czasu uważam, że film spełnił swoją rolę i trochę żałuję, że kolejne część – bardziej komediowa i rozrywkowa – znacząco przyćmiła jego blask. Fabuła stanowi połączenie wątków z różnych komiksów i opowiada o uprowadzeniu druida Panoramixa przez Dwulicusa – ambitnego rzymianina, który chce zdetronizować Cezara. Asterix i Obelix opracowują plan odbicia swojego druida.

5021-asterix-w-brytaniiasterix-chez-les-

Asterix w Brytanii (Pino Van Lamsweerde, 1986)

Brytyjski kuzyn Asterixa – Jolitorax – przybywa do galijskiej wioski z prośbą o wsparcie w walce z rzymianami. Druid Panoramix przygotowuje beczkę magicznego napoju i przydziela do jego eskorty najlepszych wojów – Astrix’a i Obelix’a. Historia jest pełna kpin i pstryczków w nos w stosunku do kultury anglo-saskiej. Mało tego – w finale dowiadujemy się, w jaki sposób Brytyjczycy odkryli swój narodowy napój. Wyobrażacie sobie dzisiaj produkcję, która w tak bezpardonowy sposób kpi z różnorodności kulturowej? Coś czuję, że Francuzi nigdy im nie odpuszczą lat wspólnej i burzliwej historii. Tak, tak – ksenofobiczna i niepoprawna politycznie uwaga – jak i cały świat Asterix’a! Za to go uwielbiam!

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s